Pierwsza wizyta u psychologa, psychoterapeuty

Przed pierwszą wizytą u psychologa/psychoterapeuty może pojawiać się wiele obaw. To naturalne, że występuje lęk i niepewność czy zostanę dobrze zrozumiany? Czy nikt mnie nie wyśmieje? Czy nie uzna mnie za wariata?

Psycholog jest osobą, która spotyka się z wieloma klientami, którzy potrzebują pomocy. Każdy problem, którego doświadczasz jest ważny i na pewno nie zostaniesz wyśmiany. Często okazuje się, że wiele osób przeżywa podobne trudności.

Nadal spotykam się z opiniami, że do psychologa chodzą tylko osoby chore psychicznie. To nie prawda. Psychoterapia pomaga przezwyciężać i zrozumieć różne trudności życiowe. Jeśli cierpisz z jakiegoś powodu: nie możesz porozumieć się z partnerem, ciężko przeżyłeś stratę bliskiej osoby lub nie potrafisz nawiązać bliskiej relacji to może być właściwy czas, żeby zgłosić się po pomoc.

Przy pierwszym spotkaniu możesz spodziewać się pytań dotyczących obecnej sytuacji i doświadczeń z przeszłości. To moment kiedy psycholog chce zebrać informacje na Twój temat, lepiej Cię poznać. Wstępna diagnoza trwa od jednego po trzech spotkań. Zachęcam w nich do szczerości i otwartości. Ale pamiętaj, że to Ty decydujesz co i ile powiesz o sobie. Czasem potrzeba czasu by zaufać i mówić o ważnych i intymnych rzeczach.

Do takiej wizyty nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wystarczy jeśli przyjdziesz i będziesz starać się szczerze opowiadać o sobie. Spotkania z psychoterapeutą to czas zarezerwowany specjalnie dla Ciebie. Tutaj możesz liczyć na to, że zostaniesz wysłuchany i wsparty.

Po wstępnych konsultacjach otrzymasz informacje zwrotne od psychologa. Jakie na ten moment widzi u Ciebie trudności i jaką formę pomocy proponuje. Jeśli zdecydujesz się na dalszą terapię ustalicie wspólnie zasady waszej pracy.

Czasem ciężko jest określić czas trwania terapii na początku. Możesz umówić się z psychoterapeutą, że będziecie spotykać się np. przez pół roku, czy rok. A w przyszłości ten termin przedłużyć. Sam podejmiesz decyzję jak długo chcesz korzystać z pomocy. Warto jednak przedyskutować to z psychologiem, który podzieli się swoją opinią na ten temat.

Psychoterapia to szansa na poznanie siebie na nowo i uzyskanie pomocy w trudnej sytuacji. Czasem ciężko jest samotnie dźwigać swoje problemy, a nie chcemy obciążać nimi bliskich. W takiej sytuacji psycholog poda Ci pomocną dłoń i pomoże znaleźć odpowiednią drogę.

Pozostałe wpisy

Zachowania kompulsywne – jak radzić sobie w codziennym życiu?

Każdy z nas doświadcza czasem potrzeby sprawdzenia, czy zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. To normalne zachowanie, które zapewnia nam poczucie

Czytaj dalej

Poczucie własnej wartości – jak je wypracować?

W świecie, w którym nieustannie jesteśmy oceniani, porównywani i poddawani presji, poczucie własnej wartości staje się fundamentem naszego dobrostanu psychicznego.

Czytaj dalej

Wytyczanie granic – czy da się tego nauczyć?

Stawianie granic to jedna z najważniejszych umiejętności w budowaniu zdrowych relacji, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Jednak dla wielu osób

Czytaj dalej