Czym różnią się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Kryzysy w życiu pojawiają się często niespodziewanie. Trudno jest wtedy myśleć, podejmować decyzje. Nadal wizyty u psychologa, czy psychiatry są decyzją ostateczną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że każdy specjalista jest również człowiekiem i takie spotkania są normalną rozmową.
Jeśli jednak zdecydujesz się na takie spotkanie warto wiedzieć do kogo udać się na pierwszą wizytę? Czy wybrać rozmowę z psychologiem, czy psychiatrą?
Psycholog jest osobą, która ukończyła 5 letnie magisterskie studia psychologiczne. Przygotowują one przede wszystkim pod względem teoretycznym do diagnozowania i pomagania pacjentom chorym psychicznie, mającym problemy rodzinne, wychowawcze, przechodzą kryzysy życiowe itp. Często już podczas studiów odbywa staże i wolontariaty, by uzyskać doświadczenie zawodowe. Bycie dobrym specjalistą wymaga dalszego kształcenia i doszkalania się w szkołach podyplomowych. Psycholog potrafi słuchać, wspierać i pomagać osobom potrzebującym.
Jeśli psycholog chce pracować jako psychoterapeuta powinien dodatkowo ukończyć 4 letnią szkołę psychoterapii, która przygotowuje do specjalistycznej pomocy terapeutycznej w różnych nurtach: psychodynamicznym, poznawczo–behawioralnym, systemowym, humanistycznym. Każdy opiera się na różnych założeniach i stosuje odmienne metody. Rozwój w tym kierunku wymaga od psychologa odbycia własnej terapii i pracy pod superwizją innych bardziej doświadczonych specjalistów. Zaś psychologiem klinicznym można nazwać osobę, która dodatkowo ukończyła 4 lub 5 letnie szkolenie specjalizacyjne. Obejmujące część teoretyczną i staże kliniczne. Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Psycholog kliniczny posiada najczęściej jedną ze specjalizacji: specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, w psychiatrycznej służbie zdrowia, medycyny somatycznej lub neurologicznej.
Psychiatra jest lekarzem medycyny po 6-letnich studiach medycznych i ukończeniu 5-letniej specjalizacji z psychiatrii. To wykwalifikowany specjalista po wielu stażach, mający wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania ciała człowieka. Pomaga osobom chorym psychicznie w zakresie dokonywania diagnozy, kwalifikowania do leczenia i farmakoterapii. Psychiatra może wystawiać recepty i zwolnienia lekarskie. Kieruje również do szpitala, w razie potrzeby i na oddziały rehabilitacyjne. Zdarza się również, że lekarz psychiatra uczy się psychoterapii i może oprócz pomocy farmakologicznej stosować metody terapeutyczne.
Z mojej perspektywy zawodowej najcenniejsza jest współpraca między obydwoma zawodami. Przy niektórych schorzeniach niezwykle cenna jest pomoc zarówno psychiatry, jak i psychologa, czy psychoterapeuty, np. przy schizofrenii, depresji, zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, leczeniu uzależnień, czy zaburzeń odżywiania. Ważne jest by na początku dokonać konsultacji u tych dwóch specjalistów i zdecydować jaka pomoc będzie najodpowiedniejsza dla danej osoby. Czasem współpraca rozszerza się na innych specjalistów. W zależności od chorób jakie dokuczają pacjentowi.
Często to psycholog zaleca spotkanie z psychiatrą lub psychiatra zachęca pacjenta do psychoterapii. Nie bój się takich sytuacji. Współpraca jest wskazana i pomocna. Najważniejsze jest to byś poczuł się lepiej i uzyskał jak najlepsze wsparcie.
Pozostałe wpisy

Lęk przed śmiercią – w czym ma swoje źródło i jak nauczyć się z nim żyć?
Każdy z nas, w pewnym momencie życia, doświadcza niepokoju na myśl o własnej śmiertelności. Ten niepokój może pojawić się nagle

Zachowania kompulsywne – jak radzić sobie w codziennym życiu?
Każdy z nas doświadcza czasem potrzeby sprawdzenia, czy zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. To normalne zachowanie, które zapewnia nam poczucie

Poczucie własnej wartości – jak je wypracować?
W świecie, w którym nieustannie jesteśmy oceniani, porównywani i poddawani presji, poczucie własnej wartości staje się fundamentem naszego dobrostanu psychicznego.